Doll
2014-17-83
From: Togo (uncertain) | Ghana (uncertain)
Curatorial Section: African
| Object Number | 2014-17-83 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ewe |
| Provenience | Togo (uncertain) | Ghana (uncertain) |
| Section | African |
| Materials | Wood | Paint | Beads | Thread |
| Description | Male Doll |
| Height | 19.8 cm |
| Width | 7.9 cm |
| Depth | 5.4 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




