Cap
2014-17-78
From: Democratic Republic of the Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | 2014-17-78 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lega |
| Provenience | Democratic Republic of the Congo |
| Date Made | 20th century CE |
| Section | African |
| Materials | Plant Fiber | Button | Cowrie Shell | Clam Shell (uncertain) |
| Description | Bwami Society |
| Height | 46 cm |
| Width | 19.5 cm |
| Depth | 18 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




