Mask
2014-17-77
From: Democratic Republic of the Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | 2014-17-77 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lega |
| Provenience | Democratic Republic of the Congo |
| Section | African |
| Materials | Plant Fiber | Beads | Cowrie Shell | Dye |
| Description | Bwami Society |
| Height | 32.5 cm |
| Width | 14 cm |
| Depth | 19.5 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




