Folding Screen
29-131-15A
From: Japan
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 29-131-15A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese |
| Provenience | Japan |
| Date Made | 19th Century - 1929 |
| Section | Asian |
| Materials | Paper | Wood | Pigment |
| Description | Two paper panels painted with birds and flowers on reddish brown background. 29-131-15A and 29-131-15B are a pair. |
| Height | 170.18 cm |
| Width | 53.34 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.