| Object Number | E533 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Glass |
| Iconography | Anubis |
| Description | Head of Anubis. Glass, Black. |
| Height | 5.5 cm |
| Width | 5 cm |
| Depth | 0.6 cm |
| Credit Line | Purchased from Emile Brugsch Bey; subscription of Mrs. John Harrison, 1891 |
| Other Number | ES533 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




