| Object Number | 2014-17-62 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shona Cluster |
| Provenience | Zimbabwe |
| Section | African |
| Materials | Ceramic | Paint |
| Description | Globular pottery vessel with a slightly concave neck and an everted, flaring rim. An incised band of rectanglular sections of punctate designs separates the body from the neck. |
| Height | 20.4 cm |
| Width | 20 cm |
| Outside Diameter | 12.5 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2014 |
| Other Number | CN70 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




