| Object Number | 2014-17-61 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shona Cluster |
| Provenience | Zimbabwe |
| Section | African |
| Materials | Ceramic | Paint |
| Description | Vessel with bulbous body, vertical medium sized neck and slightly out-turned rim. Clay and red and green pigment. Used to store water, beer or grain. |
| Height | 18.1 cm |
| Width | 15.7 cm |
| Outside Diameter | 10.6 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




