| Object Number | 2014-17-59 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shona Cluster |
| Provenience | Zimbabwe |
| Section | African |
| Materials | Ceramic | Paint |
| Description | Wide mouth vessel |
| Height | 33.4 cm |
| Width | 34 cm |
| Outside Diameter | 26.1 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




