| Object Number | 2014-17-57 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Tanzania |
| Section | African |
| Materials | Ceramic | Paint (uncertain) |
| Description | Globular pottery vessel with a concave neck and constricted mouth. A band of incised vertical lines separates the neck from the body. Shallowly incised, large 'V' shapes decorate the neck and similar 'X' shapes decorate the upper portion of the body. |
| Height | 45.5 cm |
| Width | 51.1 cm |
| Outside Diameter | 21.9 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




