| Object Number | 2014-17-52 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bamana |
| Provenience | Mali |
| Section | African |
| Materials | Ceramic | Paint |
| Description | Globular pottery vessel with a vertical, thickened rim and a circular foot at the base. The lower half has a very rough surface and the upper half has two sections of lightly roughened surfaces with a large, raised, intermittent lizard design on each section. The sections are separated by a raised ridge. |
| Height | 54.6 cm |
| Width | 40.4 cm |
| Outside Diameter | 20 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




