| Object Number | 2014-17-51 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bamana |
| Provenience | Mali |
| Section | African |
| Materials | Ceramic | Paint (uncertain) |
| Description | Globular pottery vessel with a vertical, thickened rim and a circular foot at the base. The lower half has a very rough surface and the upper half has three sections of lightly roughened surfaces and smoothed or less rough surfaces. Punctate band between the shoulder and the neck. |
| Height | 53 cm |
| Width | 31.5 cm |
| Outside Diameter | 20.2 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




