| Object Number | 2014-17-50 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mali |
| Section | African |
| Materials | Ceramic | Paint |
| Description | Globular pottery vessel with a vertical, thickened rim. Decorated upper half of red painted zigzags and vertical lines on an orange background. Two raised ridges are formed around the center and the rim has a series of incised horizontal lines. |
| Height | 41.4 cm |
| Width | 42.5 cm |
| Outside Diameter | 32.3 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




