| Object Number | 2014-17-49 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kasena |
| Provenience | Burkina Faso Faso |
| Section | African |
| Materials | Ceramic | Paint |
| Description | Globular pottery vessel with an insloping shoulder and a vertical, thickened rim. Decorated along the upper fourth with incised lines that form tall shapes that resemble zigzags. Punctate band between the shoulder and neck. |
| Height | 44.5 cm |
| Width | 50 cm |
| Outside Diameter | 19 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




