| Object Number | 2014-17-47 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Dagari |
| Provenience | Burkina Faso Faso |
| Section | African |
| Materials | Ceramic | Paint |
| Description | Globular pottery vessel with an everted rim. Incised with a horizontal line across the middle and a design above of three lines forming an arch with a series of four punctacte lines forming a 'V' below the peak of the arch. Rough bottom and lower third. |
| Height | 42.1 cm |
| Width | 34 cm |
| Outside Diameter | 19.4 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




