| Object Number | 2014-17-46 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nigeria |
| Section | African |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery vessel with an offset mouth and a semicircular rim. Raised design of an animal head with a series of raised spikes attached behind the head. |
| Height | 14.4 cm |
| Length | 19.7 cm |
| Width | 17.6 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




