| Object Number | 2014-17-45 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nigeria |
| Section | African |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery vessel with an offset mouth and a thickened rim. Raised design of a human head wearing a hat with a ridged, tubular protrusion on either side of and behind the figure. |
| Height | 12.8 cm |
| Length | 18.5 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




