| Object Number | 2014-17-43 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tiv |
| Provenience | Nigeria |
| Section | African |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery vessel with an offset mouth and a thickened rim. Raised design of a human head wearing a hat and with four protrusions beside the head and two in front. Two sinuous ridges with punctate designs snake between the protrusions. |
| Height | 16.2 cm |
| Length | 19.7 cm |
| Width | 13 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




