| Object Number | 2014-17-41 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Nupe |
| Provenience | Nigeria |
| Section | African |
| Materials | Ceramic | Paint |
| Description | Globular pottery vessel with horizontal bands of incised line designs. Designs include horizontal lines, a wavy line, sections of vertical lines, and two raised ridges cut with repeating squares. Insloping shoulder ends with no neck and a constricted rim. |
| Height | 31 cm |
| Width | 32 cm |
| Outside Diameter | 20.5 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




