Incense Burner
30-47-32
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: South Arabia
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 30-47-32 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | South Arabia |
| Date Made | 3rd century BCE - 1st century BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Limestone |
| Description | Or altar. Limestone. Square trough on four legs. Inscribed on four sides with names of aromatic plants: Libnai Kasat rnd drw: Sons of Kasat, nard, aloes. |
| Height | 9 cm |
| Length | 9 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Purchased from Quill Jones, 1930 |
| Other Number | R'ES 4255 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




