Lebes Gamikos
L-64-212A
From: Italy | South Italy | Apulia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | L-64-212A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Apulian | South Italian |
| Provenience | Italy | South Italy | Apulia |
| Manufacture Location | South Italy |
| Date Made | 399-300 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Red Figure |
| Iconography | Winged Man | Woman | Mirror | Phiale |
| Description | Side A) Winged person (possibly Herrmaphroditus) figure seated on a rock facing left. In right hand a chest, in left hand a bunch of grapes. Side B) Seated female figure holding a phiale in right hand and a mirror (?) in left, facing left. Beneather each handle a large palmette. Intact. Details in white. |
| Height | 17.7 cm |
| Outside Diameter | 10.3 cm |
| Other Number | 99-167 - Philadelphia Museum of Art Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.