Side Scraper
EU722
From: England | Kent | Swanscombe
Curatorial Section: European
| Object Number | EU722 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lower Paleolithic | Clactonian II (uncertain) |
| Provenience | England | Kent | Swanscombe |
| Period | Lower Paleolithic | Clactonian II (uncertain) |
| Date Made | 422000-398000 BCE |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Original Card: Flint Implement - Same as EU721 (Hand Axe / Coup-de-poing type). England, Swanscombe. Chellean or Acheulian. Revised Card: Flint side scraper - Thick triangular flake tool. Fine retouch along one edge and on adjoining edge at point. Banded flint. Yellow and orange shiny patination. England, Kent, Swanscombe. Clacton II (?) |
| Height | 4.1 cm |
| Length | 8.1 cm |
| Width | 5.7 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Sidney Warrington, 1913 |
| Other Number | ( 23 ) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


