Anklet
Money
2014-17-29
Location: On Display in the Africa Galleries
From: Democratic Republic of the Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | 2014-17-29 |
| Current Location | Africa Galleries - On Display |
| Culture | Mbole |
| Provenience | Democratic Republic of the Congo |
| Date Made | Late 20th–21st century CE |
| Section | African |
| Materials | Copper Alloy |
| Length | 27.5 cm |
| Width | 24.5 cm |
| Depth | 17 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




