| Object Number | 2014-17-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North Africa |
| Section | African |
| Materials | Silver Alloy |
| Description | Bracelet with spikes and bands of detailed designs cover entire bracelet. A woman’s jewelry such as this bracelet can be used for adornments and currency (savings). |
| Height | 7.3 cm |
| Length | 16.2 cm |
| Width | 16 cm |
| Credit Line | Gift of David C. and Karina Rilling, 2014 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




