| Native Name | Wayang Kulit |
| Object Number | 29-91-107 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Java |
| Section | Oceanian |
| Materials | Hide | Bamboo | Pigment |
| Description | Batu Parapati (Prince). |
| Height | 27.9 cm |
| Length | 47.5 cm |
| Width | 11.6 cm |
| Credit Line | Purchased from M. Lemaire Devries, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


