Side Blade
69-16-817
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-817 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N3.5:W14.4, outside house |
| Locus | IP House |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Mid-section only (broken in two places). Flaked on both surfaces. Retouched on remaining two edges. |
| Length | 1.9 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.