Saddleflask
MS5047
From: Palestine | Toobas
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS5047 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Palestine | Toobas |
| Date Made | 300-400 CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Glass |
| Technique | Blown |
| Description | Mold blown yellow glass with greenish tint in body. 2 vials covered with white decomp. Body has fluted design. Applied decorations around neck same color as body, applied threads around body are broken in several places. |
| Height | 12.8 cm |
| Width | 5.4 cm |
| Depth | 3.4 cm |
| Credit Line | Purchased from Fr. Vester and Company, American Colony Store, Jerusalem, 1913 |
| Other Number | GL14 (ancient glass project) - Other Number | 2823 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



