| Object Number | MS4947 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Palestine | Sejed |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Glass |
| Technique | Blown | Threading |
| Description | Pale greenish blue glass with some iridescnece. Base concave with pontil mark and a ring foot. Squat bulbous body with narrow neck. Around middle of neck is thick thread of same glass, now broken. Rime flares dramatically from neck and has 5 passes of glass thread along it. Edge rounded. Single ribbon handle connects rim to shoulder. |
| Height | 12 cm |
| Width | 7.6 cm |
| Depth | 8.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Fr. Vester and Company, American Colony Store, Jerusalem, 1913 |
| Other Number | GL11 (Ancient Glass Project) - Other Number | 900 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




