Lamp
63-16-46
From: Libya | Leptis Magna
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 63-16-46 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Punic |
| Provenience | Libya | Leptis Magna |
| Locus | Lepcis Magna room area ext. A-B-D |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Nozzle of Punic lamp. Nozzle slopes gently out from base. Near Cirtas type 8. Reddish-brown clay burned black at nozzle end. 3-2C. |
| Height | 2.2 cm |
| Width | 5.2 cm |
| Depth | 4.1 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Leptis Magna Expedition;Theresa Howard Carter, 1963 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



