| Object Number | EU1886A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Levallois |
| Provenience | France |
| Period | Upper Levallois |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake - Oval, broad. White patination on lower face. Mottled bluish white on upper face. Retouched along edges at later date, probably by natural agencies. Fissured by frost. Bulb partly removed by retouch. Iron stains. Collector's number in black ink. In blue ink: Levall. |
| Length | 10.4 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | MOUST 72 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


