Implement
56-28-1375
From: United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Darby | Gungnuk Site
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-28-1375 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Paleo-Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Darby | Gungnuk Site |
| Site Name | Gungnuk |
| Site Number | SOL-011 |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | GUN. |
| Section | American |
| Materials | Granite |
| Description | Slab chipped to oval outline, possibly used as a spade. |
| Length | 22.2 cm |
| Width | 13.3 cm |
| Thickness | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of J. Louis Giddings, 1956 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.