| Object Number | 33-35-10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | One corner. Yellow buff ware. Cruciform design surrounded by 5 squares filled with straight line incisions. |
| Height | 7.4 cm |
| Width | 5.6 cm |
| Depth | 4.5 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1933 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




