Bannerstone
14025
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Bucks County
Curatorial Section: American
| Object Number | 14025 |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Bucks County |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Date Made | 3000 BCE- 1 CE |
| Section | American |
| Materials | Banded Slate |
| Description | Banner. Of banded slate. |
| Length | 8 cm |
| Width | 5 cm |
| Depth | 2.54 cm |
| Credit Line | Purchased from William T. W. Dickeson, 1899 |
| Other Number | 86 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




