| Object Number | CBS9478 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Iconography | House Sale |
| Description | Legal text. Purchase of a special kind of house. Many seal impressions. See CDLI for transliteration info. |
| Length | 11.5 cm |
| Width | 6.7 cm |
| Thickness | 3.7 cm |
| Credit Line | Purchased from D. Noorian, 1891 |
| Other Number | P264844 - CDLI Number | B9478 - Old Museum Number | CBS 09478 - Other Number | BE 06/1, 105 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
