Grooved Axe
97-563-1257
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Locust Grove
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1257 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Locust Grove |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Stone. Three-quarter grooved axe. Roughly chipped. |
| Length | 17.8 cm |
| Width | 11.4 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1257 - Old Museum Number | 5620 - ANSP Number | 1067 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


