Knife
97-80-81
From: Alaska | Bering Strait | St. Lawrence Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-80-81 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Alaska | Bering Strait | St. Lawrence Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Ivory |
| Description | Blade. Tapering; slightly curved in longitudinal sense, both faces flat, with one beveled. |
| Length | 9.2 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-80-81 - Old Museum Number | 29465 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


