Point
31-20-1671
From: United States of America | Alaska | Yukon Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-20-1671 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska | Yukon Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | 2 G, 3' 6" - 4", VII or VIII |
| Section | American |
| Materials | Bone |
| Description | This and 1685 are probably parts of the same specimen. The field numbers were lost; so the identification is not absolutely accurate |
| Length | 4 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.