Tablet Fragment
CBS12985
From: Iraq | Nippur
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | CBS12985 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | West of Shatt en-Nil | Marashu Archives |
| Period | Achaemenid Period |
| Date Made | 547-331 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Unbaked clay, central part, seal impression on Rev. Probably Artaxerxes I. Tablet fragment. Murashu; Reverse:3 cylinder seal imp, 1 stamp seal imp, 4 labels; LE:1 label; (Obverse)14x(Reverse)5 lines. |
| Height | 7.8 cm |
| Width | 6.8 cm |
| Depth | 3.2 cm |
| Credit Line | Gift of Hermann V. Hilprecht, Babylonian Expedition to Nippur III, 1896 |
| Other Number | P267589 - CDLI Number | B12985 - Old Museum Number | CBS 12985 - Other Number | Entrepreneurs 111 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
