Tablet Fragment
CBS12895
From: Iraq | Nippur
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | CBS12895 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | Archives of Marashu Sons |
| Period | Achaemenid Period |
| Date Made | 547-331 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | 3 fragments joined. unbaked clay, seal impression. Darius II 4/12/12 PBS II-1 Administrative text. Nail marks on LE; (Obverse)13x(Reverse)6 lines. |
| Height | 6.3 cm |
| Width | 8 cm |
| Depth | 2.8 cm |
| Credit Line | Gift of Hermann V. Hilprecht, Babylonian Expedition to Nippur III, 1896 |
| Other Number | P267496 - CDLI Number | B12895 - Old Museum Number | CBS 12895 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
