Tablet Fragment
CBS12866
From: Iraq | Nippur
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | CBS12866 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | Archives of Marashu Sons |
| Period | Achaemenid Period |
| Date Made | 547-331 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Upper part, unbaked clay, seal impressions. Fine Seal impressions. Darius II 4/4/20 PBS II-1 Murashu; w/fine seal impressions; (Obverse)8x(LoE)3x(UE)6x(LE)3 lines. |
| Height | 3.8 cm |
| Width | 11.2 cm |
| Depth | 2.8 cm |
| Credit Line | Gift of Hermann V. Hilprecht, Babylonian Expedition to Nippur III, 1896 |
| Other Number | P267467 - CDLI Number | B12866 - Old Museum Number | CBS 12866 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
