Tablet Fragment
CBS12833
From: Iraq | Nippur
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | CBS12833 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | Archives of Marashu Sons |
| Period | Achaemenid Period |
| Date Made | 547-331 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Unbaked clay, 6 joined framgents, left lower corner wanting. Darius II 11/6/24 PBS II-1 Murashu; w/seal impressions; (Obverse)19x(LoE)3x(Reverse)17x(UE)10x(LE)3x(UE)2 lines. |
| Height | 8 cm |
| Width | 9.4 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur III, 1896 |
| Other Number | P267434 - CDLI Number | B12833 - Old Museum Number | CBS 12833 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
