Tablet Fragment
CBS5484
From: Iraq | Nippur
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | CBS5484 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | West side of Shatt |
| Period | Achaemenid Period |
| Date Made | 547-331 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Unbaked clay, seal impressions, Right half of Obv. destroyed. Darius II 3/9/12. PBS II-1. Murashu; seal impressions on LoE.,UE.&LE., (Obverse)13x(LoE)1x(Reverse)9 lines. |
| Height | 6.5 cm |
| Width | 8.2 cm |
| Depth | 2.9 cm |
| Credit Line | Gift of Hermann V. Hilprecht, Babylonian Expedition to Nippur III, 1896 |
| Other Number | P261678 - CDLI Number | B5484 - Old Museum Number | CBS 05484 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
