Tablet Fragment
CBS5169
From: Iraq | Nippur
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | CBS5169 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Achaemenid Period |
| Date Made | 547-331 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Unbaked clay, cracked. PBS II-1, Darius II 4/?/17 Tablet fragment. Murashu; Seal impressions & signatures on UE.,LoE.&LE., (Obverse)10x(Reverse)7 lines, 6.05x7.9x2.75. |
| Height | 5.8 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of H. V. Hilprecht, pre 1910 |
| Other Number | P261361 - CDLI Number | B5169 - Old Museum Number | CBS 05169 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
