| Object Number | CBS5137 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Achaemenid Period |
| Date Made | 547-331 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Unbaked clay, cracked. BE X. Darius II 11/6/21 Legal text. Rental of sheep and goats; seal & nail impressions, Aramic docket, (Obverse)20x(Reverse)14 lines, 9x10.3x3.05. |
| Height | 8.8 cm |
| Width | 10 cm |
| Depth | 3 cm |
| Credit Line | Gift of H. V. Hilprecht, pre 1910 |
| Other Number | P261329 - CDLI Number | B5137 - Old Museum Number | CBS 05137 - Other Number | BE 10, 131 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
