| Native Name | Jinghu |
| Object Number | 2014-13-128.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | China |
| Section | Asian |
| Materials | Bamboo |
| Description | Jinghu. The jinghu (京胡; pinyin: jīnghú) is a Chinese bowed string instrument. Tubular sound box covered with snakeskin membrane. Long bamboo neck with 2 pegs for 2 strings. |
| Length | 49.3 cm |
| Width | 16 cm |
| Credit Line | Gift of the Franklin Institute, 2014 |
| Other Number | L-222-101A - Old Loan Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




