| Object Number | E11402 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Locus | Tomb of Djedhor |
| Period | Late Period | Thirtieth Dynasty |
| Date Made | 381 - 343 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Lapis Lazuli |
| Iconography | Djed Pillar |
| Description | Djed Pillar. |
| Length | 2.9 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund, William Flinders Petrie, 1902 |
| Other Number | AES2919 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




