| Object Number | 2007-20-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Etruscan |
| Provenience | Italy |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Etruscan Bucchero grayware ceramic Kyathos shaped cup |
| Height | 6 cm |
| Width | 15 cm |
| Depth | 5 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Muriel Wolgin, 2007 |
| Other Number | 2 - Collector Number | 125 - Collector Number | ED3045 - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




