Scraper
55-44-11
From: Bolivia | Viscachani
Curatorial Section: American
| Object Number | 55-44-11 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ayampitin |
| Provenience | Bolivia | Viscachani |
| Culture Area | Andean |
| Locus | Surface find |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Formed by the removal of large flakes. |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 4.7 cm |
| Outside Diameter | 2.9 cm |
| Credit Line | Gift of Dick Edgar Ibarra Grasso, 1955 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.