| Object Number | 58-17-174 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese |
| Provenience | Japan |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Iconography | Kantan Otoko |
| Inscription Language | Japanese Language |
| Description | Noh mask of a male known as Kantan Otoko (邯鄲男). The mask is white with furrowed brows and red lips with two rows of teeth showing some black on the edges. There is a blackened area in the middle of the chin and under the nose indicating facial hair.The back has a maker's mark seal. |
| Length | 24 cm |
| Width | 18 cm |
| Credit Line | Bequest of Harry B. Wright, 1958 |
| Other Number | 58-17-165A - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




