Lid
AF513.1B
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF513.1B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Bambala |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Crescent shape carved wooden box; front body of box is ornamented with geometric design; back of box is ornamented with three carved (w-2cm) horizontal grooves; two holes in back center of lid (2cm apart); one hole found in bottom rear of box. Box: Masaka. Knob: Itoto. |
| Height | 7 cm |
| Length | 27.5 cm |
| Width | 6.4 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 593 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



