Blade
33-13-379
From: Iraq | Fara
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 33-13-379 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Fara |
| Locus | Level II, H I 47, section 5, east, -.65 to -1.4 |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Flint (uncertain) |
| Description | One Serrated Edge |
| Height | 0.3 cm |
| Length | 3.7 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Credit Line | Expedition to Fara, Iraq, Erich F. Schmidt, 1931 |
| Other Number | F 734 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.